Ukulele, gövdesi 8 şekline benzeyen, sapı ve perdeleri olan bir çalgıdır. 4 telli bir çalgı olmasının yanında telleri misineden yapılır. Sol el sap üzerindeki perdelerde tellere basarak çıkacak olan sesleri belirlerken, sağ el tırnak yardımıyla telleri farklı tekniklerle titreştirerek ses çıkarır. Simetrik bir enstrüman olması nedeniyle tellerin yerleri değiştirilerek solak birine uygun hale getirilebilir.  Ukulele daha çok ritim çalmak için kullanılsa da parmak becerisi geliştirilerek solo çalmak için de kullanılmaktadır. Hawaii kökenli bir çalgı olan Ukulele bir gitar çeşididir. Pek çok farklı çeşidi olan gitar, her müzik türünde kullanılabilen çalgılarından biridir. Karnaval Sanat Okulu’nda eğitimi verilen gitar çeşitleri için buraya bakabilirsiniz.

Ukulele dersinin içeriği

Ukulele dersi, enstrümanın tanıtılması ve enstrümanın nasıl çalınacağı ile ilgili teknik bilgi ile başlar. Oturuş pozisyonu, ellerin, kolların ve vücudun duruş pozisyonu ve enstrümanı tutuş pozisyonu sağlıklı bir ilerleme için son derece önemlidir. Eğitimlerimiz sizin hedeflediğiniz noktaya ulaşmak içine size özel hazırlanmış müfredatlarla yapılır fakat bütün dünyada uygulanan ve kabul görmüş metotlarla eğitim desteklenir. Amatör bir amaç için enstrüman çalmak istiyor bile olsanız kurumumuzun prensibi gereği kesinlikle nota ve benzeri teorik bilgi müfredatımız içindedir. Amacımız size bir ya da bir kaç şarkı çalmayı öğretmek değil enstrümanı çalmayı tüm gereklilikleriyle öğretmektir. Eğitimlerimiz, sizin hedeflediğiniz noktaya ulaşmak için, size özel hazırlanmış müfredatlarla yapılır ve bütün dünyada uygulanan, kabul görmüş metotlarla desteklenir. Kurumumuzun prensibi gereği, nota ve benzeri teorik bilgi müfredatımız içinde yer almaktadır. Amacımız size bir ya da bir kaç şarkı çalmayı değil, enstrümanı çalmayı tüm gereklilikleriyle öğretmektir. Ukulele dersinde uygulanacak müfredat sizin kendinizi geliştirmek istediğiniz alana göre belirlenecek ve sizin çalmak istediğiniz tarzlar göz önünde bulundurulacaktır. Ukulele hemen her müzik tarzında kullanılan bir enstrümandır. Bu nedenle siz istediğiniz takdirde pop, jazz, rock, türkü gibi müzik tarzlarında eserler müfredatınıza eklenecektir. Müfredatlar belirlenirken yaşına uygun bir repertuvar hazırlanarak öğrencinin müzik yapmaktan keyif alması amaçlanmaktadır.

Klasik Gitar

Klasik Gitar, gövdesi 8 şekline benzeyen, sapı ve perdeleri olan bir çalgıdır. 6 telli bir çalgı olmasının yanında ince telleri misineden yapılır ve bu nedenle naylon gitar olarak da adlandırılır. Sol el sap üzerindeki perdelerde tellere basarak çıkacak olan sesleri belirlerken, sağ el tırnak yardımıyla telleri farklı tekniklerle titreştirerek ses çıkarır. Simetrik bir enstrüman olması nedeniyle tellerin yerleri değiştirilerek solak birine uygun hale getirilebilir.  Parmakların çevikliğinin ve gücünün önemli olduğu klasik gitarda, parmak egzersizleri düzenli olarak yapılması gereken alıştırmalardır. Pek çok farklı çeşidi olan gitar, klasik müziğin önemli çalgılarından biridir. Karnaval Sanat Okulu’nda eğitimi verilen gitar çeşitleri için buraya bakabilirsiniz.

Klasik gitar dersinin içeriği

Klasik gitar dersi, enstrümanın tanıtılması ve enstrümanın nasıl çalınacağı ile ilgili teknik bilgi ile başlar. Oturuş pozisyonu, ellerin, kolların ve vücudun duruş pozisyonu ve enstrümanı tutuş pozisyonu sağlıklı bir ilerleme için son derece önemlidir. Eğitimlerimiz sizin hedeflediğiniz noktaya ulaşmak içine size özel hazırlanmış müfredatlarla yapılır fakat bütün dünyada uygulanan ve kabul görmüş metotlarla eğitim desteklenir. Amatör bir amaç için enstrüman çalmak istiyor bile olsanız kurumumuzun prensibi gereği kesinlikle nota ve benzeri teorik bilgi müfredatımız içindedir. Amacımız size bir ya da bir kaç şarkı çalmayı öğretmek değil enstrümanı çalmayı tüm gereklilikleriyle öğretmektir. Eğitimlerimiz, sizin hedeflediğiniz noktaya ulaşmak için, size özel hazırlanmış müfredatlarla yapılır ve bütün dünyada uygulanan, kabul görmüş metotlarla desteklenir. Kurumumuzun prensibi gereği, nota ve benzeri teorik bilgi müfredatımız içinde yer almaktadır. Amacımız size bir ya da bir kaç şarkı çalmayı değil, enstrümanı çalmayı tüm gereklilikleriyle öğretmektir. Klasik Gitar dersinde uygulanacak müfredat klasik batı müziği olacak fakat sizin çalmak istediğiniz tarzlar da göz önünde bulundurulacaktır. Gitar hemen her müzik tarzında kullanılan bir enstrümandır. Bu nedenle siz istediğiniz takdirde pop, jazz, rock, türkü gibi müzik tarzlarında eserler müfredatınıza eklenecektir. Müfredatlar belirlenirken yaşına uygun bir repertuvar hazırlanarak öğrencinin müzik yapmaktan keyif alması amaçlanmaktadır.

London College of Music

LCM (London College of Music) dünyanın önde gelen üniversitelerinden Univesity of West London’a bağlı olarak eğitim veren bir müzik okuludur. Okul dünyanın pek çok ülkesinde yürütmekte olduğu sertifika ve diploma programı kapsamında bütün dünyada eğitim ve sınav merkezleri belirlemektedir. Karnaval Sanat Okulu da LCM’in yetkili eğitim merkezi olarak LCM eğitimlerini sürdürmekte ve öğrencilerini sertifika/diploma sınavlarına hazırlamaktadır.


 

Ücretsiz Deneme Dersi uygulamamız hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Kurs Fiyatları ve Kampanyalar ya da Basında Karnaval sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

Müzik eğitimi ile ilgili sorularınıza cevap bulmak için Soru – Cevap sayfamızı inceleyebilirsiniz.


 

Ayrıca aşağıdaki yazılar ve makaleler de dikkatinizi çekebilir.

TEOG’da sanat eğitimine ek puan geliyor

Müzik eğitiminde ailenin önemi

Müzik Nedir?

Çocuklarda Müzikal Gelişim

Genel Gelişim Sürecinde Müziksel Gelişim

Suzuki Metodu

Dalcroze Metodu


Karnaval’da Arayın