Ofis Faresinin Piyano Hikayesi

Ofis Faresinin Piyano Hikayesiİnternetten On Bin Saat kuralı yazın, karşınıza çıkan metinleri inceleyin. Düşünce, herhangi bir konuda başarılı olmak için 10 bin saat çalışılması gerektiği üzerine kurulmuş. Buna dair kitaplar da yazılmış. Doğru olup olmadığı ya da denenip denenmediği hakkında bir bilgim yok. Okuduğum kayıtlı kitaplarımın sayısı bin civarında. Bir kitaba 10 saat harcasam, al sana 10 bin saat. Ne oldu? Hiç

Bektaşi,  övünerek,  okulunu bitirdikten sonra sırasıyla kaymakam nazır, en sonunda da sadrazam olacağını söyleyen kişiye  “Peki sonra ne olacaksın” diye sorunca  o da “Hiç”  diye cevap vermiş. Bektaşi’de “Niye bu kadar uğraşıyorsun ben şimdiden “hiç’im.” demiş.   Felsefede Nihilizm-Hiççilik- denen görüşler de vardır. Sizin bileceğiniz iş. Neyzen Tevfik’in 1919 yılında yayımladığı kitabının adı “Hiç.” Anmadan geçemedim.

Ben siyasi tarih konusunu seçsem ve okuduğum kitapların büyük bölümü bundan oluşsa, şu anda siyasi tarih konusunda hatırı sayılır uzmanlardan olabilirdim. Başarılı olmak için herkesin söyleyeceği “çok çalış” tır. İyi de nasıl? Spor programlarından birinde, başarılı olarak adı geçen  bir futbolcunun haftada yalnızca iki gün antrenman yaptığına değindiler. Her gün antrenman yapmasının başarılı olmasını engelleyeceğini söylediler.

Matematik dersinden zorlandığım bir zamanda rahmetli babam bana, özel ders aldırdı. İyi bir öğretmeni o zaman tanıdım. Varlığını hissettirmeden, önüme koyduğu problemleri hiç zorlanmadan  çözüyordum. Hem kendime güvenmemi hem de öğrenme motivasyonunun ne olduğunu öğrettiği için hocama şükran duyuyorum.

Şimdiye kadar yazdıklarım başlıkta adı geçen eserde çok güzel anlatılıyor. Yani çalışma ve öğretmenin önemi. Yazarın birebir başından geçen olaylarla desteklediği, hatalarından aldığı dersleri açıkça yazdığı ve bazı şeyleri anladığında piyano eğitiminde üç yılı geçirdiğini ifade ettiği eser, Amerika’yı yeniden keşfetmek istemeyenlere yol haritası niteliğinde.

Kitabın bazı bölümleri, “Elvira Madigan’ın Gerdanındaki Mozart İncisi” alt başlığında olduğu gibi şiirsel tatda.

Bana göre öğretmenin önemi, ailelerin durumu, piyano öğreniminde kullanılan kitaplar, parça çalışmaları, düzenli çalışma, ümitsizlik, duyulacak korku vb. konularda açıklamaların olduğu kitabı her piyano öğrencisinin okuması zorunlu. Çünkü insanın nasıl bir işe soyunduğunu bilmesi gerekiyor.

Ayrıca Eserde Ravel’in Sol El için Piyano Konçertosu’nu 1. Dünya Savaşında kolunu yitiren Paul Wittgenstein için yazdığı gibi ilginç bilgilere de yer verilmiş.

Eserden: “Piyano çalışmada ve öğrenmede süreklilik başarı için belki de en önemli faktör.” “Piyano çalmak inanılmaz duygu yüklü bir deneyim. Oturup bir parçayı mükemmel olarak çalmaktan bahsetmiyorum.” “…; bir on sene falan çalışmadan kimseye hava falan da atamıyorsunuz.”

Kitap Adı  : Ofis Faresinin Piyano hikayesi

Yazar: Osman Çakıroğlu

Basım Yılı ve Yayınevi: 2010 Pan Yayıncılık

Sayfa sayısı:112

Yazıyı Hazırlayan: Recai Başpınar


Karnaval’da Arayın