Müzik nedir, nasıl bir sanattır?

AHMET SAY MÜZİK NEDİR ‘Müzik nedir, Nasıl Bir Sanattır?’ Adlı kitabın yazarı Ahmet Say’ın ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın babası olduğunu yazarsam, nasıl bir insanla karşı karşıya olduğunuz hakkında bir kanıya varabilirsiniz.
Eser, ses, ritim, melodi, armoni sözcüklerinin tanımıyla başlamış; insan sesine değinilerek  enstrümanların sınıflandırılması yapılmış; tam olarak yirmi bölümde “Müzik Tarihine Nasıl Bakmalı?” alt başlığı altında klasik müziği derinden etkileyen bestecilere, ulusalcı akımlara, opera ve bale tarihinin özetine, caza yer verilmiş. Ayrı bölümler halinde de halk müziğimiz, halk danslarımız ve geleneksel sanat müziğimiz değerlendirilmiş.
Benim ilgimi çeken romantizm, ulusalcılık, izlenimcilik, materyalizm gibi bazı akımların müziğe etkilerinin anlatıldığı bölümler. Ülkemizdeki insanlardan herhangi birine “Sen romantik misin?” desen çok bozulur. Ahmet Say da müzikte romantik akıma değinirken “İşte size ‘dam üstünde saksağan’ gibi gözükebilecek bir konu daha: romantizmi anlatacağım bu kez.” diyerek girmiş konusuna. Romantizmi  geliştiren toplumsal ortamın Fransız Devrimi‘nin yarattığı düş kırıklığının sonuçlarından olduğu, devrimin amaçladıklarının gerçekleştirilememesi yüzünden aydınların toplumsal sorunlar yerine kendilerine yönelmeleri nedeniyle ortaya çıktığı, bunun da  bireyciliğin gelişimini sağladığı ve neticede  romantizmin ulusalcılığa katkı sağladığı ifade edilmekte.

ESER KAYNAK KİTAP NİTELİĞİNDE

Eserin sonları halk müziğimiz ve halk danslarına ayrılmış. Halk çalgılarımıza da  telli, üflemeli ve vurmalı olarak sınıflandırılarak tek tek isim olarak yer verilmiş, aynı şekilde halk danslarımızın özellikleri  de ana damar olarak anlatılmış.
Eser Ahmet Say’ın Evrensel Kültür Dergisi‘nde  yayımlanan yazılarından oluştuğundan, her yazının sonundaki “Tartışmalar” ara başlığı altında okurlarından gelen ve sorulara yanıtları içeren bölümde okunmaya değer ilginç bilgi ve yorumlar  yer alıyor.
Sonuç olarak eser kaynak kitap niteliğinde.

KIZILDERİLİ MÜZİĞİNİ AVRUPA NOTASIYLA YAZMAYA KALKIŞMAK

AHMET SAY MÜZİK NEDİREserden: “Amerikalı etnomüzikolog Alan Lomax şöyle der: ‘Kızılderili müziğini Avrupa notasıyla yazmaya kalkışmak katliamdır.’ Aynı yargı tüm geleneksel müzikler için geçerli değil mi? Ben bir zamanlar şöyle bir deneme yapmıştım: Notaya alınmış bir türküyü, tanınmış bir Bulgar sopranoya verdim; kızcağız nota üzerinde iyice çalıştı ve ertesi gün türküyü bana seslendirdi. Hilafsız söyleyeyim, ortaya türkünün ancak kötü bir karikatürü çıktı.”

Eser Adı           : Müzik Nedir, Nasıl Bir Sanattır?
Yazar Adı          : Ahmet Say
Yayım Tarihi    : Haziran 2010
Yayımlayan       : Evrensel Basım Yayın
ISBM                 : 978-605-4156-03-0
Sayfa Sayısı        : 264
Cilt Tipi               Karton Kapak

Yazıyı Hazırlayan: Recai BAŞPINAR


Karnaval’da Arayın