Mozart’ı Kim Öldürdü? Haydn’ın Kafasını Kim Kesti?

 

Mozart'ı Kim Öldürdü Haydn'ın Kafasını Kim KestiKitapta tanınmış sanatçıların yaşam ve ölümleri altı kısa hikayede kriminal geçmişleri üzerine biyografik  olarak canlı ve akıcı bir şekilde anlatılıyor. Aynı zamanda sanatçıların geçmişleri hakkında abartılı tartışmalara da değiniliyor ve”müzikseverler için cinayet hikayeleri” sunuluyor. Yazar Ernst Wilhelm Heine önsözde “Mantık denen şey, ne zaman ne sınır tanır.” diyerek konuların gelişimini haber veriyor.

Mozart’ın kimsesizler mezarlığına niye defnedildiğini sorgulayan Yazar, eserinde aynı zamanda  Haydn, Paganini, Çaykovski, Berlioz ve Duncan’ın yaşamlarına da ilişkin çarpıcı ve ilginç olaylara yer veriyor.

Eserden birkaç cümle: 1. “…Burada; Sihirli Flüt’ teki, masonluğun derinlerine kök salmış bütün sembolizmi açıklamaya çalışmak hepimizi aşar; ancak bu sembolizm kuşkusuz mevcuttur.” 2. “Heinrich Heine bile (Paganini için) konser sonrası şunları yazdı: ‘Kendisi yaşayan biri değil de, mezarından kalkmış ve kemanından döktürdüğü nağmelerle kalbimizdeki kanımızı emen bir vampir mi yoksa?’ “

 

Can Yayınları.

Orijinal adı: Wer ermordete Mozart? Wer enthauptete Haydn?

Yazar: Ernst Wilhelm Heine

Basım yılı: Ağustos 2012

Almanca aslından çeviren: Melike Öztürk

82 sayfa.

Yazıyı Hazırlayan: Recai Başpınar


Karnaval’da Arayın