Tüm Zamanların En iyi Piyanistleri/Piyano Virtüözleri

İlk piyano 1700’lü yıllarda İtalya Floransa’da Bartolommeo Cristofori tarafından yapıldı. Cristofori’nin en büyük başarısı, piyanonun temel mekanik sorunu olan, çekicin tellere vurması anında sesin çekicin etkisi ile sönümlenmemesi ve çekicin çok çabuk bir şekilde tellerden ayrılarak notanın yeniden çalınabilmesi sorununa bir çözüm üretmesidir. Öldüğü 1732 yılına dek 20 civarında piyano üretti.

Fransız Marius’un bu çalgıya katkısı, tokmaklı klavseni bulmak oldu. Saksonyalı Silbermann ise, Schröter’ in çekiç sistemini geliştirdi ve Bach’ın da değerli öğütlerinden yararlanarak, klavyenin tüm ses genişliğinde eşit bir ötüm elde etmeyi başardı. Augsburg’ da org yapımcısı Johann Andreas Stein (1728-1792) Alman veya Viyana usulü denen mekanizmalı piyanolar meydana getirdi. 1789’da Stein, ayrıntıları belirtmek için kullanılmakta olan dizliklerin yerine pedal koydu. Andreas ve torunu Johann Baptist Streicher (1796-1871), piyanonun yapısını (Beethoven’in arzusu üzerine) daha sağlamlaştırdı ve ikinci bir otum kapağı ekleyerek daha dolgun bir ses sağladı. Piyano sanayinin gerçek kurucusu Alman Zumpe’ dir, “kılavuzlu” denen mekanik piyanoyu gerçekleştirdi. İlk düz piyanoyu, 1789’da İrlandalı William Southwell yaptı. Sebastian Erard 1822’de piyano yapım tekniğini geniş ölçüde etkileyen bir yenilik getirdi (ikili itme dilleri). Henri Pape, çapraz tel ve keçeli çekici buldu. James Thom, ekleme demir çatıyı kurdu.

Piyano, tarihte yaşadığı bu değişiklikler ile günümüzdeki halini kazandı ve hayatımızda kendine önemli bir yer edindi. Peki bu güzel enstrümanı tarih boyunca en iyi yorumlayanlar kimlerdi? İşte bu listede tüm zamanların en iyi piyanistlerini/piyano virtüözlerini bulabilirsiniz. Liste 25 kişiden oluşmakta olup alfabetik olarak sıralanmıştır. Listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz isimleri yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Leif Ove Andsnes (1970 –      )

New York Times tarafından “Zarif hakimiyetin, gücün ve hissedişin piyanisti” olarak yorumladığı 1970 Norveç doğumlu piyanist. Çağımızın en önemli piyanistlerinden olarak gösterilen Andsnes’in aldığı pek çok ödülün arasından tam 8 tane de Grammy ödülü bulunuyor.

 Martha Argerich (1941 –      )

1941 doğumlu Arjantinli piyanist. Üç yaşında piyano çalmaya başladı. Beş yaşında Vincenzo Scaramuzza ile çalışmaya başladı.. İlk konserini 1949 yılında sekiz yaşındayken verdi. 1955 yılında ailesi ile birlikte gittiği Avusturya’da, Friedrich Gulda, Arturo Benedetti Michelangeli ve Stefan Askenase ile çalıştı. henüz 24 yaşındayken kazandığı uluslararası Chopin yarışması ile ismini duyuran sanatçının pek çok ödülü bulunmakta ve yaşayan en iyi kadın piyanistlerden biri olarak gösterilmektedir. Argerich’in tüm Dünya’da verdiği konserlerin biletleri dakikalar içinde tükenmekte.

 Claudio Arrau León (1903 – 1991)

1903 Şili Doğumlu Piyanist. Piyanist bir annenin oğlu olarak dünyaya gelmiş ve onunla piyano çalışmalarına başlamış, henüz 4 yaşındayken Beethoven sonatlara çalışmaya başlamış ve 5 yaşında ilk konserini vermiştir.  Franz Liszt’in son öğrencilerinden Martin Krause ile çalışmıştır.

Vladimir Ashkenazy (1937-)

Tam adı Vladimir Davidovič Aškenazi olan sanatçı, klasik müzik dünyasının en büyük yorumcularından biridir. Rusya’da dünyaya gelen İskandinav ve İsviçre vatandaşlığı bulunan piyanist, halen dünya çapında bir piyanist ve şef olarak yer almaktadır. 1962’de, Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda (John Ogdon ile birlikte) altın madalya kazandı ve ertesi yıl SSCB’yi Londra’da yaşamak için terk etti. Geniş kayıt kataloğu Rachmaninov ve Chopin’in tam piyano eserlerini, Beethoven’ın sonatlarını, Mozart’ın piyano konçertolarını ve Scriabin, Prokfiev ve Brahms’ın eserlerini içerir. 20. yüzyılın en büyük isimlerinden olan Georg Solti, Zubin Mehta ve Bernard Haitink’le birlikte çalışmıştır. Özellikle Chopin ve Racmaninov yorumları ile ünlenmiştir.

Daniel Barenboim (1942-)

Daniel Barenboim (d. 15 Kasım 1942) Arjantin asıllı İsrailli piyanist ve orkestra şefidir.  Barenboim’in uluslararası üne sahip olmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri Edward Said’le birlikte kurdukları ve Ortadoğu’daki müzisyenlerden oluşan West-Eastern Divan Orkestrası ile olan çalışmalarıdır. Tarihin en önemli piyanistlerinden biri olarak görülse de bütün dünya onu şu anda orkestra şefi olarak tanımaktadır.

 Ludwig van Beethoven (1770-1827)

“Beethoven’ın çalışı, olağan piyanistlikten çok farklıdır; sanki kendisi için tamamen yeni bir yol çizmiş gibi görünüyor” Bu, Beethoven’ın çağdaşlarından Carl Ludwig Junker’ın sözlerinden biridir. Maalesef Beethoven’ın herhangi bir kaydına sahip değiliz, ancak piyano için yazdığı virtüoz ve yaratıcı müziğe sahibiz ve onun nasıl piyano çaldığından bahseden oldukça fazla kaynağa ulaşmakta mümkün. Besteciliğiyle bilinse de piyano çalarkenki tuşesi, legatoları ve cümleleme tekniği ile bu listede yer almayı kesinlikle hak ediyor.

 

 

 


Karnaval’da Arayın