Tüm Zamanların En İyi Keman Virtüözleri

Kemanın, köken olarak Türk’lerin Guz (Oğuz Kemençesi) ve Araplar’ın Rebab’ından geldiği tartışılsa da tartışılmaz bir gerçek var ki günümüzün en popüler çalgılarından biridir keman. Hemen her müzik türünde kendine yer bulmuş, senfoni orkestralarının vazgeçilmez elemanı olarak yüzlerce yıldır popülaritesini korumuştur. Peki bu güzel enstrümanın en iyi icracıları kimlerdir. İşte bu liste de insanlık tarihi boyunca keman üzerinde gezen parmaklarıyla insanları büyülemiş virtüözleri bulacaksınız. Listede herhangi bir sıralama bulunmamaktadır.

Niccolò Paganini

Niccolo Paganini

Niccolò Paganini (27 Ekim 1782, Cenova – 27 Mayıs 1840, Nice), İtalyan besteci, keman virtüözü gitarist ve kompozitor. Müzik tarihinin en ünlü keman virtüözlerinden biridir. Keman tekniğine önemli katkılarda bulunmuş, keman, gitar ve oda müziği alanında birçok eser vermiştir. Çok bilinen bazı eserleri: La Campanella, Cantabile, Centone di Sonate (18 sonat), 24 kapriççiyo, I Palpiti, Nel cor piu non mi sento, Grand Sonata’dır. Döneminin bestecilerini (Liszt, Chopin, Schumann) enstrümantal virtüözlüğün müziğin ana öğelerinden biri olması konusunda etkilemiştir.

Pablo de Sarasate

Pablo Martín Melitón de Sarasate y Navascués (10 Mart 1844 Pamplona, İspanya – 20 Eylül 1908 Biarritz, Fransa), Romantik dönem olarak adlandırılan dönemde ünlü bir İspanyol kemancı.

Antonio Vivaldi

Antonio Vivaldi

Antonio Vivaldi (d. 4 Mart 1678; Venedik – ö. 28 Temmuz 1741; Viyana), İtalyan barok klasik müzik bestecisi, virtüöz kemancı ve rahip. “Kızıl rahip” lakabıyla[1] tanınan Vivaldi, beş yüzden fazla konçerto bestelemiştir ve konçertonun babası olarak anılır. En bilinen eseri, Dört Mevsim Konçertoları adlı eseridir.

Arcangelo Corelli

Arcangelo Corelli

Arcangelo Corelli (d. 17 Şubat 1653, Fusignano, İtalya-8 Ocak 1713, Roma). İtalyan müzisyen, besteci ve keman virtuozudur. Besteleri ile Barok müzik stilinin önemli bestecilerinin başında geldiği bildirilir. Modern keman çalma tekniğinin kurucusu olarak daha sonraki kemancılar üzerinde büyük etkisi olmuştur.

Jascha Heifetz

Jascha Heifetz (1901 – 10 Aralık 1987) Rus asıllı ABD’li kemancı. Yetkin tekniği ve titiz, kesin yorumlarıyla tanınmıştır. Hemen hemen her zaman sürdürmüş olduğu yalın, ama anlatım bakımından çok ustaca ve güçlü bir üslubu vardır. Müzik çevrelerinde, çalışında teknik açıdan her hangi bir kusur bulmanın çok güç olduğu kanısı yaygındır.

Ole Bull

Ole Bull

Bull, Ole Bornemann (d. 5 Şubat 1810, Bergen – ö. 17 Ağustos 1880, Lys0en, Bergen yakınları, Norveç), kemancı ve bestecidir.

Giuseppe Tartini

Giuseppe Tartini (Piran, Istriya (o zamanda Venedik Cumhuriyeti, bugün Slovenya) 8 Nisan 1692 – 26 Şubat 1770) İtalyan besteci ve kemancı. Barok dönem müzisyenlerindendir. “Şeytan Trilleri” önemli eserlerinden bir tanesidir.

Mischa Elman

Mischa (Mikhail Saulovich) Elman (Rusça: (Ми́ша (Михаи́л Сау́лович) Э́льман; 20 Ocak 1891 – 5 Nisan 1967) Yahudi kemancı. Tutkulu çalışı mükemmel tonu ve müzikalitesiyle ünlüdür.

Fritz Kreisler

Friedrich “Fritz” Kreisler (2 Şubat 1875 – 29 Ocak 1962) Avusturya doğumlu kemancı ve besteci. Kendi zamanında ve sonrasında en iyi kemancılardan gösterilmesinin sebebi tatlı tonu ve hızlı cümleleme yeteneğidir.

David Oistrakh

David Fyodorovich Oistrakh  30 Eylül 1908 – 24 Ekim 1974) ünlü Sovyet keman ve viyola sanatçısı.

Bronislav Huberman

Bronisław Huberman

Bronisław Huberman (19 Aralık 1882 – 16 Ocak 1947) Çestohova doğumlu Polonyalı kemancı. Kendine has yorumuyla tanınmış, ses rengi, çalışındaki anlamlılık ve esnekliğiyle büyük beğeni toplamıştır.

Yehudi Menuhin

Yehudi Menuhin (22 Nisan 1916, New York – 12 Mart 1999, Berlin), Amerikalı keman virtüözüdür. 1962’de İngiltere’de, 8-18 yaş arasındaki üstün yetenekli gençlere mali konumlarına bakmaksızın eğitim olanağı tanıyan, The “Yehudi Menuhin School”’u kurdu. Ünlü sanatçılar Nigel Kennedy, Benjamin Marquise Gilmore, Miho Kawashima, Ella Rundle bu okuldan yetişmiştir.

Dünyanın birçok ülkesinde konserler veren Menuhin’e Bela Bartok, Georges Enesco, William Walton gibi ünlü besteciler eserler yazdı.

Itzhak Perlman

Itzhak Perlman (İbrani: יצחק פרלמן, d. 31 Ağustos 1945, Tel Aviv‎), İsrailliAmerikalı kemancı, orkestra şefi, ustalık sınıfı (master class) eğitmeni. 20. ve 21. yüzyılın en üstün kemancılarından biri olarak görülmektedir. Halen eşiyle birlikte New York’ta yaşamaktadır.

Pinchas Zukerman

1948’de Tel Aviv’de doğdu. Babası ile başladığı keman eğitimine, ünlü keman hocası Ilona Feher ile devam etti. Amerika’da Juilliard School’da Ivan Galamian ile çalıştı. Dünya’nın en önemli sanat merkezlerinde, önemli konserler verdi. Kemancılığının yanında viyola da çalmaktadır. 100’ün üzerinde kayıt yapmıştır. 2 Grammy ödülü vardır. 1742 Guarnerius del Gesù  ‘Dushkin’ isimli keman ile çalmaktadır.

Viktoria Mullova

Viktoria Yurievna Mullova (Rusça: Виктория Юрьевна Муллова; Doğum: 27 Kasım 1959)Rus kemancı. İyi bir J.S.Bach yorumcusu olarak bilinir. Ayrıca Miles Davis, Duke Ellington ve Beatles gibi popüler müzisyenlerin de eserlerini yorumlamıştır.

Stephane Grappelli

Stéphane Grappelli (d. 26 Ocak 1908 – ö. 1 Aralık 1997) Fransız caz kemancısı. Django Reinhardt ile birlikte tamamen telli veya yaylı enstrümanlardan oluşan “Quintette du Hot Club de France” grubunu kurdu.

 


Karnaval’da Arayın

ınstagram’da Karnaval