İşte “Yapay Zeka”nın Bestelediği İlk Şarkı

Makineler yavaş yavaş yaratıcı alanları da işgal etmeye başlamıştı ancak son dönemde yaşanan gelişmeler, yapay zeka ile nelerin başarılabileceğini gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz yıl Sony’nin Flow Machine adlı yazılımı, The Beatles tarzında tasarlanmış ilk pop müzik şarkısını üretmişti. Şarkının sözleri bir insan besteci tarafından kaleme alınmış, ayrıca yapay zekanın ürettiği müzik bölümlerinin düzenlenmesinde de insan besteciden yardım alınmıştı. 

Şimdi ise YouTube yıldızı Taryn Southern, saniyeler içinde profesyonel müzik üretebilen bir yapay zeka geliştiren Amper adlı şirket ile birlikte çalıştı. İnsan-yapay zeka iş birliği ile ortaya çıkan ilk tekli (single) albüm için Taryn, Amper yapay zekasını sıfırdan bir müzik parçası üretmek için kullandı. Şarkının hazırlanması için Amper sadece saniyede kaç vuruş olacağını (bpm), ritmi, şarkının ruh halini ve müzik tarzını seçti. Taryn kendi vokal melodilerini ve şarkı sözlerini kendisi yazdı. Taryn’in sözleri Amper’ın müziğiyle birleştirilerek son ürün elde edilmiş oldu.

Teknolojinin getirdiği diğer yenilikler sayesinde, kendi evinde müzik yapan müzisyenlerin sayısının artması gibi, yapay zeka tarafından geliştirilen müzikler de artık sanatçıların saniyeler içinde yepyeni şarkılar üretmesine imkan verecek. Beste yapamıyor musunuz? Sorun değil, yapay zeka sizin yerinize besteyi hazırlar. Doğru tonda şarkı söyleyemiyor musunuz? O iş için daha önce AutoTune geliştirilmişti zaten.

Şarkının Türkçe sözleri için videoyu izlerken ayarlar bölümünden Türkçe alt yazı seçeneğini seçebilirsiniz.

 


Karnaval’da Arayın

ınstagram’da Karnaval