Gitar’ın Tarihçesi, Gelişimi ve Çeşitleri

Gitar, telli enstrümanlar arasında günümüzde en popüler ve en yaygın kullanılan enstrümandır. Bir çoğumuz müziğe başlarken bu enstrümanı tercih etmişizdir, çünkü çeşitliliği ve pratikliğiyle çok yönden fayda sağlıyor ve neredeyse her tür müziği uyarlayabildiğimiz ideal bir enstrüman.

Tarihçesi hakkında çok fazla argüman, araştırma bulunuyor ama hocam bana ilk isminin ‘Kithara‘ olduğunu ve Grekler tarafından kullanıldığını söyleyerek özetlemişti. 🙂 Ud, lavta, tanbur gibi benzer telli enstrümanlardan zamanla ayrılarak gelişmiş, daha sonra çeşitli bölgelerde farklı tür müzikler türedikten sonra tamamen ayrılmıştır. İspanyollar tarafından geliştirilmiştir.

 

GİTAR TÜRLERİ

KLASİK GİTAR

 

 

Bir enstrümanı öğrenmenin ilk aşamasında, o enstrümanın klasik halinden başlarsak gelişimimiz daha kolay ve tekniğimiz daha doğru, kalıcı olur. Klasik dediğimiz zaman hangi enstrüman olursa olsun, o enstrümanın ham halini tasvir edebiliriz. Ayrıca eğer müziğe klasik tarzda başlarsak nota ve kuram bilgisi açısından da en baştan almış, dolayısıyla temeli sağlam atmış oluruz.

Klasik gitar yapı olarak akustik gitara göre daha ince ve hafiftir, telleri naylondur, parmakla çalınır ve ses tonu daha yumuşaktır.

Dönemsel olarak değerlendirdiğimizde, stil açısından akor ve eşlik yerine notalar ön plandadır, şarkı söylenmez, yalnızca çalınır.

Ancak pop tarzında şarkılar icra edilmek istendiğinde akor-ritm eşliğinde çalınarak söylenebilir, bu durumda pop gitar denir.

 

AKUSTİK GİTAR

 

Akustik gitar yapı olarak daha kalın gövdeli ve ağırdır, gövde kalınlığının çeşitleri vardır. Telleri çeliktir, penayla çalınır, ses tonu klasik gitara göre daha tizdir. Klasik gitarla başlangıç yapıldıktan sonra icra edilmek istenen tarza göre istenirse akustik gitara geçiş yapılabilir.

ELEKTRO GİTAR

 

 

Elektro gitar diğerlerine göre daha ağırdır, ses deliği ve ahşap kasası yoktur. Amfiye bağlanmadığı takdirde çok az ses çıkarır. Alttaki üç teli akustik gitardaki gibi çeliktir, üst telleri genellikle nikel sarımdır. Üzerinde ses tonunu, tellerin tınısını sesin yüksekliğini değiştiren tuşlar vardır. Ayrıca tonu değiştiren efekt pedalları kullanılabilir.

BAS GİTAR

 

 

Bas gitarın diğer gitar türlerinden en belirgin farkı 4 ya da 5 telli olması ve sesi diğer gitarlardan bir oktav daha kalın olduğu için sol anahtarı yerine fa anahtarının kullanılmasıdır.  Bas gitar ilk olarak 1950’li yıllarda Fender markası tarafından yapılmış, ve tarz olarak funk ve jazz orkestralarında eşlik amaçlı kullanılmıştır. Orkestralardaki asıl amacı eşlik yapmaktır ama icra edilen müziğin türüne göre solo da çalınabilir. Elektrik ve akustik bas olarak iki çeşidi vardır. Elektonik gitardaki gibi üzerinde volüm ve ton tuşu bulunur.


Karnaval’da Arayın

ınstagram’da Karnaval