Geri Dönüşüm Orkestrası

GERİ DÖNÜŞÜM ORKESTRASI (4)Güney Amerika ülkesi Paraguay’ın en yoksul yerlerinden biri Cateura’da halk geçimini çöp toplayıp, içlerinden geri dönüşüme gidecek olanları ayırarak sağlıyor. Çöplükte ekolojik teknisyen olarak görev yapan ve aynı zamanda müzik öğretmeni olan Favio Chavez, ekonomik sıkıntılar çekilen, suç çetelerinin ve uyuşturucu bağımlılığının fazla olduğu kasabadaki çocukların biraz olsun rahatlayıp, başka şeylerle meşgul olmasını istiyor ve onlara müzik öğretmeye karar veriyor. Ancak bir sorun var. Çocukların her gün egzersiz yapmaları gerekiyor fakat hiçbirinin kendi enstrümanı yok.

GERİ DÖNÜŞÜM ORKESTRASI (3)SES KALİTESİ ŞAŞIRTICI

Chavez, ‘Bir kap yemeği zor bulan, hayatlarında hiç oyuncakları bile olmamış bu çocuklardan enstrüman almalarını istemek anlamsız bir talep olurdu’ diyerek, koşuyor kasabanın çöplüğüne. Tahta dolap kapakları, teneke kutular, plastik bidonlar, çatallar, düğmeler ve dahası. “Ses nereden, nasıl çıkar? Uygun tınıyı nasıl sağlarım?’’ diye araştırmalar yapıp, bulduğu uygun atık malzemelerle gece gündüz çalışarak, çocukların da yardımıyla enstrümanları oluşturuyor. Üstelik enstrümanların ses kalitesi şaşırtıcı derecede güzel. Sıkı tutulan dersler ve eğlenceli geçen zamanın sonucunda, artık dünyaca ünlü olan “Geri Dönüşüm Orkestrası”nı kuruyorlar. Metallica ve Megadeth gibi efsane grupların konserlerinde de sahne alan orkestra, üç yıldır birçok ülkeye konser vermeye gidiyor.

THE LANDFILL HARMONICGERİ DÖNÜŞÜM ORKESTRASI (2)

Bu başarı dolu hikâyeyi çok seven Brad Allgood ve Graham Townsley, ‘Landfill Harmonic’ adında bir belgesel çekti. Belgeselin amacı hem bu kalp ısıtan hikâyeyi ve çocukların müziklerini dünyaya duyurmak, hem de farkındalık yaratmak.

“Dünya bize çöp gönderiyor, biz de onu müziğe çeviriyoruz.” Favio Chavez

‘’Müzik öğrenmek için yapılan çabanın ve bir gecekonduda her gün iki saat çalışmanın her şeyden önce, açtığı bambaşka bir kapı var: Sefaletten kurtulmaya doğru giden bir yol.’’ Favio Chavez

 GERİ DÖNÜŞÜM ORKESTRASI (5) GERİ DÖNÜŞÜM ORKESTRASI (1)

Kaynak: Gaia Dergi


Karnaval’da Arayın