En İyi Müzik Doodle’ları

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olma özelliğini elinde tutan Google bilindiği gibi bazı özel günler için logosunu değiştiriyor. Bu özel logolara ise “Doodle” adını veriyor. İşte bu büyük arama motorunun müzik tarihinde önemli yerleri olan insanların doğum günleri için hazırladığı ilgi çekici müzikli doodle’ları sizin için topladık. İyi eğlenceler.

Les Paul’ün 96. Doğum Günü İçin Yapılmış Elektro GitarLes Paul 96th birthday Google Doodle screenshot crop

Les Paul’ü 96. doğum gününde hatırlayan google hazırladığı elektro gitar doodle’ı ile bizlere eğlenceli dakikalar hediye etmiş oldu. Les Paul’ün kim olduğundan bahsedecek olursak, çoğu uzman tarafından ilk modern elektro gitarın mucidi olarak bilinir. Hakkında ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Robert Moog’un 78. Doğum Günü İçin Hazırlanan Analog Synthesizer

Robert Moog Google Doodle screenshot crop

 

Robert Moog’un doğum günü için hazırlanan analog synthesizer size istediğiniz sesi yaratma imkanı veriyor. Aynen Robert Moog’un mucidi olduğu analog synthesizer’larda olduğu gibi. Moog, icat ettiği bu cihazla elektronik müziğin babası olmuştur. Hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Debussy Eşliğinde Yelkenli ile 19. Yüzyıl Paris’inde Bir Tur

Debussy Google Doodle screenshot 2

Debussy’nin 151. Doğum günü için hazırlanan Doodle’da yelkenli ile 19. yüzyıl Paris’inde bir tur atıyoruz. Claude Debussy ise bize “Clair de Lune” adlı eseriyle eşlik ediyor. Bu güzel esere şehir ışıkları da kayıtsız kalamıyor, kendilerini müziğin ahengine kaptırıyorlar. Ünlü besteci ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Piyano’nun Mucidi ile Müzik YapınCristofori birthday google Doodle crop

Pianoforte’nin (Bizim bildiğimiz adıyla Piyano) mucidi Bartolomeo Cristofori’nin 360. doğum günü için hazırlanan doodle’da Cristofori’nin icadının en can alıcı noktasına değinilmiş. Piyano’un kendinden önceki klavyeli çalgılardan sonra getirdiği en büyük devrimsel yenilik hem hafif (İtalyanca:Piano) hem de kuvvetli (İtalyanca:Forte) sesleri çıkarabilmesiydi. Bu nedenle çalgının adı İtalyanca’da hafif ve kuvvetli kelimeleri birleştirilerek Pianoforte oldu. Bu doodle’da da p ve f harfleri arasında gidip geldikçe Cristofori’nin çalışındaki kuvvet farkını göreceksiniz.

Beethoven’ın Ünlü Eserlerini Birleştirin

Beethoven Google Doodle screenshot crop

 

Ludwig van Beethoven’ın 245. Doğum günü için hazırlanan Doodle’da Beethoven’ın yardımına koşuyoruz. Beethoven’ın dağılan eserlerini birleştiriyoruz ve böylelikle yolunda devam ediyor. Sırasıyla 5. Senfoni, Für Elise, Ay Işığı Sonatı ve 9. Senfoni notalarını birleştiriyoruz. Tabii bu küçük nota bulmacasını çözmek için eserleri bilmek ve nota okuyabilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Büyük besteci ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Clara Rockmore’un 105. Doğum Günü İçin Theremin Çalın

Clara Rockmore Theremin Google Doodle screenshot

Son Doodle’ımızda ise tuhaf bir müzik aleti olan Theremin çalma deneyimi yaşayacaksınız. Bu tuhaf elektronik çalgının en büyük özelliği hiç bir şeye temas etmeden çalınması. Bir eliniz konumu çıkacak sesin inceliğini belirlerken diğer eliniz sesin kuvvetini belirliyor. Bu tuhaf çalgıyla ilgili ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz.


Karnaval’da Arayın

ınstagram’da Karnaval