Dünya’nın En İyi Konser Salonları

Müzikseverlerin akustik beğenileri baz alınarak Dünya’nın en iyi konser salonları seçilmiş. Akustiğin yanı sıra harika göründüklerini de söylemek gerekiyor. Ülkemizde de böyle konser salonlarının yapılmasını ve sanat severler ile dolup taşmasını ümit ediyoruz.

Kültür ve Kongre Merkezi Konser Salonu – Lucerne – İsviçre

Kültür ve Kongre Merkezi Konser Salonu - Lucerne - İsviçre

1.898 izleyici kapasitesine sahip bu harika salon çok amaçlı bir kültür merkezi binasının içinde yer alıyor. 1998’den bu yana hizmet veren salon ile ilgili daha fazla bilgiyi bu linkten edinebilirsiniz.

Senfoni Salonu – Boston – ABD

Senfoni Salonu - Boston - ABD

2.625 izleyici kapasitesine sahip salon Boston Senfoni orkestrası tarafından kullanılıyor. 1900 yılından bu yana hizmet veren salon 1999 yılında bir tadilat geçirmiş ve bazı akustik düzenlemeler yapılmıştır.

Bridgewater Hall – Manchester – İngiltere

Bridgewater Hall - Manchester - İngiltere

 

2.400 izleyici kapasitesine sahip salon, tam 42 Milyon Pound’a (yaklaşık 168 Milyon Türk Lirası) mal olmuş. Hallé Senfoni orkestrası ve BBC Senfoni orkestrasının kullandığı salon 1996 yılından beri hizmet veriyor.

Viyana Müzik Derneği Konser Salonu (Grosser Musikvereinssaal) – Viyana – Avusturya

Viyana Müzik Derneği Konser Salonu - Viyana - Avusturya

1.744 izleyici kapasitesine sahip gösterişli salon Viyana Filarmoni Orkestrası tarafından kullanılıyor. 1870 yılından bu yana hizmet veren salonda bulunan kilise orgu 1972’de yerleştirilmiş ve 1907 ve 2011 yıllarında yenilenme çalışmaları yapılmış. Salonun kendisi ise 2001’den bu yana yenileniyor.

Berlin Filarmoni Salonu – Berlin – Almanya

Berlin Filarmoni Salonu - Berlin - Almanya

1.180 izleyici kapasitesine sahip salon farklı oturma düzeni ile dikkat çekiyor. 1863 yılında hizmet vermeye başlayan salonun açılış konseri Herbert von Karajan yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası ile gerçekleştirilmiş. Konserde Beethoven 9. Senfoni’yi seslendiren orkestra konserlerinde bu salonu kullanmaktadır.

Christchurch Şehir Merkezi Konser Salonu (Christchurch Town Hall Auditorium) – Christchurch – Yeni Zellanda

Christchurch Şehir Merkezi Konser Salonu - Yeni Zellanda

2500 izleyici kapasitesine sahip olan salon 1972 yılından bu yana sanat severlere hizmet veriyor. Salonla ilgili daha fazla bilgiyi bu linkte bulabilirsiniz.

Paris Filarmoni Salonu – Paris – Fransa

Philharmonie

2.400 kişilik kapasitesiyle hizmet veren salon akustik için tasarlanmış şekli, bulut şeklindeki akustik paneller ve duvarlardaki akustik yansıma modelleri ile muhteşem bir akustiğe sahip.

Sibelius Salonu – Lahti – Finlandiya

Sibelius Salonu - Lahti - Finlandiya

1.250 izleyici kapasitesine sahip olan salon modern bir mimari olmasına karşın eski klasik bir mimariyle yapılmış Salonun içinde duvarlar dahil bol miktarda ahşap kullanılarak özel bir akustik yapısı olması sağlanmış. 2000 yılında inşa edilen salonla ilgili ayrıntılı bilgiyi bu linkten edinebilirsiniz.

Tokyo Opera Şehri Konser Salonu – Tokyo – Japonya

Tokyo Opera Şehri Konser Salonu - Tokyo - Japonya

 

1.632 izleyici kapasitesine sahip salon ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor. Piramit şeklindeki kubbe ve tamamı meşe kaplı salon ayakkabı kutusu denilen akustik sisteme göre yapılmış. Salon 1997 yılında Johann Sebastian Bach’ın Saint Mathew’s Passion eserinin seslendirildiği açılış konserinden bu yana hizmet veriyor.

Sao Paulo Konser Salonu – Sao Paulo – Brezilya

Sao Paulo Konser Salonu - Sao Paulo - Brezilya

1.500 izleyici kapasitesine sahip salon 1926 yapımı bir tren istasyonu iken restorasyon ve akustik çalışmalarının ardından 1999 yılında konser salonu olarak hizmet vermeye başlamıştır. Sao Paulo senfoni orkestrasının konserlerini verdiği salonla ilgili daha fazla bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

 


Karnaval’da Arayın

ınstagram’da Karnaval