Biz Artık Şarkı Dinlemek Değil, Şarkı Söylemek İstiyoruz!

Van

Her gün hevesimizin kaçtığı şeyleri bir bir terk ediyoruz, çöpe atıyoruz, kenara köşeye saklıyoruz. Israrla söylemek gerekiyor ki size lazım olmayan her şey bir başkasına çok çok gerekli. Sizin hevesiniz kaçmış olabilir ama bir başkasının içi hâlâ kıpır kıpır hareketli. Şimdi o en yakın örnek ta Van’dan geldi bizlere ulaştı: Biz artık şarkı dinlemek değil, şarkı söylemek istiyoruz, bizi destekler misiniz?

Van’ın İpekyolu ilçesinde yer alan Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu’nda görev yapan psikolojik danışman ve rehber öğretmen sevgili Mansur Kılıç, muhteşem dileklerinden bir parçasını bie ulaştırdı. Öğrencilerini müzikle tanıştırmayı, normal şartlar altında belki hiçbir zaman bir müzik aleti ile tanışamayacaklarını ancak desteklerimizle bu hayalin gerçek olabileceğinden bahsetti.

Kurmak istedikleri müzik atölyesi için desteklerimize ihtiyaç var Van’da, İpekyolu’nda, bir ortaokulda. Müzik aletlerimiz köşelerde tozlanacağına bir çocuğun elinde çiçek açsın notalarla. Ne tazecik öğrenciler betonlarla soğuk ve sessiz kalsın, ne müzik aletlerimiz tozlu raflarda, yatak altlarında. Siz ne var ne yok yoklarken aklınızın köşelerini, lafı sevgili öğretmenimize bırakalım:

Ben Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu’nda Eylül ayında göreve başlayan Okul Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Mansur Kılıç. Okulumuz Van ilinin İpekyolu ilçesinde bulunmaktadır. Okulumuzun bulunduğu mahallede, sosyoekonomik durumu zayıf yada çeşitli sebeplerden dolayı parçalanmış aileler ikamet etmekte ve onların çocukları okumaktadır.

biz artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyoruz

Öğrencilerimizi müzikle tanıştırıp onlara en azından bir müzik aleti çalmayı öğretmek istiyoruz. Böylece hayatlarında içinde bulundukları koşullar gereği belki hiçbir müzik aletiyle tanışma fırsatı bulamayacak öğrencilerimize biz bu fırsatı okulumuza bir müzik atölyesi kurarak sunacağız.

Biz artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyoruz!

Önünden yürüdüğünüz mekandan sesi gelen şarkı bütün acelenize rağmen dikkatinizi çekti. Sabah otobüste dinlediğiniz şarkı gün boyunca dilinizdeydi. En büyük zevklerinizden biri sevdiğiniz bir müzisyenin konserine gitmek, belki de öyle bir konserde sahnede olmak. Olası onlarca şey arasında kendinizi anlatabileceğiniz en büyük araç müzik, üzerinizdeki en büyük iyileştirici etkiye müzik sahip belki de. Düşünün ki hiç özel bir çaba göstermemişsiniz ama arka planda olan bir ses var hep, ya da en fazla buna çaba göstermişsiniz; arka planda olan sesler sizin ellerinizden çıkmış, sizin sesinizle dile gelmiş. İnsan ve müzik arasındaki ilişkiye dair bu örnekler kolaylıkla çoğaltılabilir.

Bizde öğrencilerimize müzik sevgisini aşılayıp sanatla tanıştırmak istiyoruz. Yani biz artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyoruz! Bu amaçla başlatmış olduğumuz müzik aleti bağış kampanyasında öğrencilerimiz adına bize katkı sunarsanız seviniriz.

Okul müdürü Ramazan ÇINAR, Okul Rehber Öğretmeni Mansur KILIÇ

Adres: Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu Şerefiye Mahallesi Veteriner Caddesi Okul 1. Sokak İpekyolu- Van
İletişim: klcmansur@gmail.com – 0537 697 91 27

Gaia Dergi‘den alıntıdır.

Karnaval Sanat Okulu olarak bu projeye destek vermek ve sizlerinde desteğini almak istiyoruz. Sizlerinde aklınıza gelebilecek bazı soruları sevgili meslektaşımız Mansur Kılıç’a yönelttik. Sizin aklınızda da soru kalmaması için sizlerle paylaşıyoruz.

Merhaba Karnaval Sanat Okulu

Orada kaç çocuğumuz var ve yaşları nelerdir?

Öncelikle duyarlılığınız ve çocukların müzik eğitimine verdiğiniz önem için teşekkür eder saygıyla selamlarım. Destek mailiniz bizi çok heyecanlandırdı. Okulumuzda 11-15 yas grubunda 450 tane öğrenci bulunmaktadır.

Hangi enstrümanlara ihtiyacınız var? Enstrüman dışında ne gibi konularda yardımcı olabiliriz?

Enstrüman olarak keman, gitar, bağlama, flüt, bendir, davul, orf çalgıları, piyano tuşlu org, müzik çalar, nota sehpaları ve porteli nota tahtasına ihtiyacımız bulunmakta.
Ayrıca müzik atölyemizde ufak da bir müzik kütüphanesi kurmayı düşünüyoruz. Bu kütüphanede bulunmasını önerdiğiniz/istediğiniz müzik öğretim kitaplarını da gönderebilirseniz çok seviniriz. Onun dışında öğretimde yardımcı olabileceğini düşündüğünüz materyaller burada fazlasıyla işimize yarayabilir.

Enstrümanları temin ettikten sonra bu enstrümanların eğitimini kim verecek çocuklarımıza?

Öğretimi Van yüzüncü yıl üniversitesi konservatuvar hoca ve öğrencileri, Van güzel sanatlar lisesi hocaları, okulumuzdaki müzik öğretmenlerimiz ve Van halk eğitimden hocalar sağlayacaktır.
Sizlerden haber bekliyor olacağım,
Tekrar haberleşmek üzere
Van’dan saygılarımla
Mansur KILIÇ

Karnaval’da Arayın

ınstagram’da Karnaval