Bir Müzisyenin Beyni Nasıl Çalışır

bir müzisyenin beyni nasıl çalışır, müzik ve beyinAnita Collins, doktorasını Melbourne Üniversitesinde nöroloji ve müzik eğitimi üzerine yapan bir biliminsanı. Yaptığı araştırmaların sonucunda müzik dinlerken ve bir müzik aleti çalarken beynimizde neler olup bittiğini bize yaklaşık 5 dakikalık bir video ile anlatıyor.

Sharon Colman Graham tarafından hazırlanan animasyonda, gelişen teknoloji sayesinde daha ayrıntılı olarak incelenebilen insan beyninin müziğe karşı verdiği olağanüstü tepki anlatılıyor. Günlük hayattaki aktiviteler için sadece tek bir bölgesi kullanılan insan beyninin, müzik dinlerken aynı anda birçok bölümü, müzik yaparken ise neredeyse tamamı harekete geçiyor.

Müzik aleti çalan bir insanın beyni ise tam bir havai fişek gösterisini andırıyor. Bir müzisyenin beynine bakıldığındaysa bu sefer tam bir karnavalla karşılaşılıyor. Videoda özellikle enstrüman çalan birisinin normal hayatta olayları nasıl daha hızlı kavradığı, hafızasının ve yeteneklerinin nasıl çok yönlü olduğu da vurgulanıyor.

 


Karnaval’da Arayın

ınstagram’da Karnaval