Veda turnesi

Buena Vista Social Club (1)2014, 2015 ve 2016 dünya turnesiyle sevenlerine elveda demeye hazırlanan efsane grup Orquesta Buena Vista Social Club, yoğun istek üzerine veda turu bitmeden, Omara Portuondo, Guajiro Mirabal, Barbarito Torres, Jesus “Aguaje” Ramos ile birlikte iki konser vermek üzere yeniden Türkiye’ye geliyor. NN Kültür Sanat organizasyonu ile düzenlenen konserler, 27 Mart’ta Volkswagen Arena ve 29 Mart’ta Ankara MEB Şura Salonu’nda gerçekleştirilecek. Dünyayı 1997’den bu yana farklı kombinasyonlarda dolaşan grup, final turnesiyle yollara düşüyor.
Buena Vista Social Club Orkestrası Grammy ödüllü çok satan albüm Buena Vista Social Club’ın 1997’de çıkışının hemen ardından kuruldu. Grup hala bu eserin hazırlanışında yer alan sanatçılardan oluşuyor.  Elveda Turnesi, 40’tan fazla müzisyeni bir araya getiren, 16 yıl içerisinde gerçekleşen binin üzerindeki gösterinin bir derlemesi olma özelliği taşıyor. Tromboncu ve grup lideri Jesus Aguaje Ramos yönetiminde Elveda Turu Orkestrası, eşsiz Diva Omara Portuondo, trompetist Guajiro Mirabal ve ud virtüözü Barbarito Torres dahil yıllar önce albümün ve filmin yapımında yer alan birçok müzisyenden oluşacak. Tres gitarında emektar Papi Oviedo, Havanalı genç piyano virtüözü Rolando Luna ve kontrbasçı Pedro Pablo, perküsyon Andres Coayo, Filiberto Sánchez ve Alberto “La Noche” ve soprano Luis Allemany tarafından yönetilen trompet üçlemesinden oluşan müthiş bir ritmik bölüm ve son olarak grubun Carlos Calunga’sının ünlü seslendiricisi ve sanatçı Idania Valdéz de dahil bu macera boyunca yanlarında olan birçok kişi bu turda onlarla beraber olacak. 

MEMLEKETE GERİ DÖNÜŞ GALASI

Buena Vista Social Club (3)Buena Vista Social Club Orkestrası ‘Elveda Turnesi’ 2014 yazında biletleri tükenen gösterileri ile başladı, 2015’te devam etti. Turne, 2016 boyunca Yeni Zelanda’yı, Avusturalya’yı, Avrupa’yı, Kuzey ve Güney Amerika’yı kapsayacak 60’tan fazla sahne performansıyla sürecek ve yolculuğun başladığı yerde, bir memlekete geri dönüş galasıyla sona erecek.

“İstedik ki bizim geleneksel müziğimiz dünyada yaşasın ve söylensin ve bunu turnelerimizle başarmış olduk. Grupla yaşadığım deneyimim kariyerimin ve hayatımın fantastik bir kısmı oldu.” – Omara Portuondo

“Buena Vista Social Club Orkestrası’na iki saat eşlik etmek, herkesin en az bir kez faydalanabileceği ilham veren, heyecan verici bir deneyim.” – Edinburgh Evening News

“Nefes kesici bir atmosfer…” – The Independent

“Kitle sersemlemiş bir şekilde ayrıldı.” – Financial Times


Karnaval’da Arayın