Kitaro

KİTARO 2

80’li yıllarda TRT’de de yayınlanan İpek Yolu belgeseline bestelediği müziklerle Türkiye’de milyonların aklında yer etmeyi başaran Altın Küre ve Grammy ödüllü Kitaro ilk kez Ankara’da sahne almaya hazırlanıyor. New age ve dünya müziğinin öncü isimlerinden Kitaro,özel orkestrası eşliğinde 5 Nisan’da Congresium’da Başkentlilerle buluşacak. Etnik ve elektronik ögeleri bir araya getiren yenilikçi müziğiyle dünyanın dört bir yanında dinleyenleri derin ve ruhani yolculuklara çıkaran efsanevi müzisyene, özel bir orkestra eşlik edecek.

UZAK DOĞU KÜLTÜRÜNÜN İZLERİ

Piu Entertainment tarafından organize edilen bu özel gecede sahne alacak olan Kitaro, 4 Şubat 1953’te Japonya’da dünyaya geldi. Asıl adı Masanori Takahaşi olan sanatçıya Kitaro takma adı, arkadaşları tarafından, bir Japon anime karakterinden esinlenilerek verildi. Müziğinde batı formatlı ezgilerden ziyade , bir parçası olduğu Uzak Doğu kültürünün izleri görülen Kitaro, lise döneminde kurduğu “Albatross” adlı müzik grubuyla ilk eserlerini ortaya koymuştur. Kitaro’nun hayatınını değiştiren iki önemli olay, dönemin ünlü müzisyenleri Fumio Miyashita’yla ve onunla dünya turuna çıktığında Almanya’da karşılaştığı Klaus Schulze’yle tanışması olmuştur. Ruhsal tedavi ve meditasyon müzikleri yapan Fumio Miyashita sayesinde müziğe bakışı değişmiş, Klaus Schulze vasıtasıyla da ileride müziğinin ana enstrümanı olarak kullanacağı ‘synthesizer‘la tanışmıştır. Kitaro’nun müzikal anlamdaki bilinen ilk çalışmaları 1980’lerin başından itibaren ortaya çıkmaya başlar.

Sanatçı, hayata bakışını kendi ağzından şöyle özetler:
“İç huzuruma kavuşmamı sağlayan olay, doğduğum şehirden kilometrelerce uzakta ve de ona kesinlikle benzemeyen bir başka ülkede, mesela Kalküta’nın herhangi bir sokağındaki bir dilenciyle eşit olduğumu farketmemdir.”

 


Karnaval’da Arayın