CSO bugün sahnede

CSO KONSER İDİL BİRET ANTONIO PIROLLI(2)

Antonio Pirolli şefliğindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret‘in katılımıyla 21-22 Ocak tarihlerinde CSO Konser Salonu‘nda klasik müzik tutkunlarına unutulmaz bir performans sergileyecek. Saat 20.00’de başlayacak konserde, Paul Hindemith – Piyano Konçertosu (1945) ve Sergey Prokofiev- 7. Senfoni Op.131 do diyez minör seslendirilecek. Konserin bilet fiyatı ise 17 TL. Öğrenciler, biletleri 12 TL’ye satın alabilecek.

HARİKA ÇOCUKLAR YASASI’YLA PARİS’E GİTTİ

idil biretMüziğe ilgisi iki yaşında başlayan İdil Biret, dört yaşında Bach‘ın prelüdlerini çalmaya başladı. İlk derslerini, Fazıl Say‘ın da ilk öğretmeni olan Mithat Fenmen‘den alan Biret, 1948 yılında çıkarılan ve Harika Çocuklar Yasası olarak bilinen kanun kapsamında Paris Konservatuvarı’na gönderildi. Sanatçı, sekiz yaşındayken Paris Radyosu’nda ilk konserini verdi. Biret, 15 yaşında, Paris Ulusal Konservatuarı’nı yüksek piyano, eşlikçilik ve oda müziği dallarında birinci olarak bitirdi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk konserini 21 yaşında, Rachmaninoff’un Üçüncü Piyano Konçertosu’nu çalarak Erich Leinsdorf yönetimindeki Boston Filharmoni Orkestrası ile gerçekleştirdi. Birçok uluslararası piyano yarışmasında jüri üyeliği yapan İdil Biret’in aldığı ödüller arasında “Lili-Boulanger” (Boston), “Harriet Cohen/Dinu Lipatti” (Londra), Polonya hükümetinin “kültür liyâkat” ve Fransız hükümetinin “Chevalier de I’Ordre National de Merite” nişanları da bulunmaktadır. İdil Biret, 1971 yılından bu yana devlet sanatçısı unvanını taşımaktadır.

GENEL MÜZİK DİREKTÖRLÜĞÜ GÖREVİNİ ÜSTLENDİ 

ANTONIO PIROLLIRoma’da doğan Antonio Pirolli, Santa Cecilia Konservatuvarı’nın (Roma) piyano, kompozisyon, koro ve orkestra yönetimi bölümlerinden mezun olmuştur. 1987 yılında 3. Arturo Toscanini Şeflik Yarışması‘nda üçüncülük ödülü kazanan Pirolli, 1995–2000 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi, 2002–2005 yılları arasında ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Genel Müzik Direktörlüğü görevini yürütmüştür. Çok geniş bir opera ve senfoni repertuvarına sahip olan Pirolli, dünyanın önemli opera, senfoni orkestraları ile festivallerine davet edilmektedir. Türkiye’de Ankara başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin operalarındaki çeşitli eserlerin orkestra şefliğini üstlenen Pirolli, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya Devlet Senfoni orkestraları ile her yıl konserler vermektedir.


Karnaval’da Arayın