BSO bugün sahnede

Vladimir KulenovicBilkent Senfoni Orkestrası‘nı 20 Şubat konserinde, ‘2015 Sir Georg Solti Orkestra Şefliği Ödülü’nü kazanan konuk şef Vladimir Kulenovic yönetecek.  Konserin solisti Lise Berthaud ise, İngiliz besteci  William Walton’un (1902-1983) Viyola Konçertosu’nu seslendirecek. Vladimir Kulenovic yönetimindeki konserde BSO, Mahler’in “Blumine” ile Richard Strauss’un “Op.24, Tod und Verklarung” yapıtlarını dinleyicinin beğenisine sunacak. BBC Senfoni Orkestrası’nın Konzertmeisteri Stephen Bryant‘ın konuk konzertmeister olarak katılacağı konser, bugün saat 20.00’de Bilkent Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek. Konserin biletleri www.biletiva.com adresinden temin edilebilecek. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servisler, dinleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracak.

Vladimir Kulenovic, şef

Baltimore Sun’da “hayranlık uyandıran yeteneği ve potansiyeli”, Chicago Sun-Times’da ise “özgüvenli, hatasız, seçkin tarzı ve bunların getirdiği tutkusu”yla adından söz ettiren Vladimir Kulenovic,  günümüzün ünlü yeni kuşak şeflerinden biri olarak dünya çapında orkestralara ve dinleyicilere ilham vermeyi sürdürmektedir. Vladimir Kulenovic, Birleşik Devletler’deki performanslarında, Chicago Senfoni, Houston Senfoni, Indianapolis Senfoni, Columbus Senfoni, Knoxville Senfoni, Lubbock Senfoni ve Jacksonville Senfoni, Asya’da Malezya Filarmoni ve Taipei Senfoni Orkestrası’nı yönetmiştir. Sanatçının Avrupa’daki performansları arasında ise Belgrat Filarmoni’yle verdiği üç konser, Makedonya Filarmoni’yle verdiği iki konser ve Makedonya Ulusal Operası’nın sergilediği bir Aida prodüksiyonu yer alır.
Vladimir Kulenovic, 2008-2012 yılları arasında Kurt Masur’la çalışmıştır. Juilliard School’dan mezun olan şef, James DePreist ve Alan Gilbert ile yaptığı yüksek lisansını Charles Schiff Orkestra Şefliğinde Mükemmellik Ödülüyle bitirmiştir. Peabody Enstitüsü ve Boston Konservatuvarı’ndan da lisansüstü dereceleri olan Kulenovic, Boston Konservatuvarı’nı en yüksek dereceyle birinci olarak bitirmiş ve Alfred B. Whitney ödülüne layık görülmüştür.

Lise Berthaud, viyola

Lise Berthaud_Neda Navaee 9Avrupa’nın saygın konser salonlarına ve festivallerine konuk olan sanatçı, Renaud Capuçon, Eric Le Sage, Augustin Dumay, Pierre-Laurent Aimard, Emmanuel Pahud, Gordan Nikollich, Martin Helmchen, Marie-Elisabeth Hecker, Alina Ibragimova, Veronika Eberle, Christian Poltera, David Kadouch, Daishin Kashimoto, Quatuor Ebène, Modigliani Quartet gibi müzisyenlerle birlikte sahneye çıkmıştır. Eylül 2013’te BBC 3 Radyosunun Yeni Kuşak Sanatçılar Programına katılmak üzere seçilen Berthaud, BBC orkestralarıyla konserler vermek üzere davet edilmiştir. Sanatçı, Wigmore Hall, Kammermusikfest Lockenhaus, Auvers-sur-Oise ve Renaud Capuçon’un Aix-en-Provence’da düzenlenen Festival de Pâque’ında resitaller vermiş ve 2014 Eylülünde BBC Senfoni ve Andrew Litton ile Royal Albert Hall’da sahneye  çıkmıştır. Leonard Slatkin yönetimindeki Lyon Ulusal Orkestrasıyla Berlioz’un Harold in Italy yapıtını Naxos için kaydetmiştir. Piyanist Adam Laloum’la yaptığı ilk solo albümü aralarında Diapason d’Or’un da bulunduğu birkaç ödüle layık görülmüştür. 1982 doğumlu Lise Berthaud, 5 yaşındayken keman çalmaya başlamış, ardından viyolaya geçmiştir. Paris’teki Conservatoire National Supérieur’de Pierre-Henry Xuereb ve Gérard Caussé ile çalışan sanatçı, 2000 yılında Avrupa Genç Enstrüman Sanatçıları ödülünü kazanmıştır. 2005’de Cenevre Uluslararası Yarışmasında Hindemith Ödülüne layık görülmüş, 2009’da Victoires de la Musique Classique tarafından Yılın Keşfi seçilerek finale kalmıştır.


Karnaval’da Arayın