Ballake Sissoko & Vincent Segal

İki farklı diyarın enstrümanı kora* ve çello, Ballaké Sissoko ve Vincent Segal’in performansıyla 9 Mart’ta Ankara Palas’ta müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. İkili, son albümleri  ‘Musique De Nuit’in tanıtım turnesi kapsamında Ankaralı müzik tutkunlarıyla bir araya gelecek.
İkilinin, birikimlerini ortak bir platforma işleme düşüncesi birkaç senelik bir öykü aslında… Bumcello’nun diğer yarısı olan Vincent Segal ile bir caz festivalinde tanışıp bu ekip ile çalma imkanı yakalayan Ballaké Sissoko aslında bu fikrin baş mimarı… Hemen kolları sıvamaktansa öncelikle birbirini tanımayı öngören sanatçılar, müziksel olarak alışveriş yapmaya başladı. Her imkan yakaladıklarında birlikte çalan bu müzik yoldaşları, yapacakları müziğin karmaşasını yavaş yavaş hazmederek geliştirdi. Birbirlerine bir kelam söylemeden bir sonraki aşamayı anlayabilecek noktaya gelindiğinde “Chamber Music” için kollar sıvandı. Ortaya çıkan eser, her iki sanatçının da yirmi yıllık müzik kariyerinin tüm birikiminin aktığı bir fanus…

MÜZİKLE KARANLIK NOKTALAR AYDINLANIYOR

Mayıs 2009’da Bamako’da stüdyoya girmeye karar veren ikili, bu süreç zarfında öğrendikleri, geliştirdikleri birikimleri fiilen uygulamaya başladı. Ortak etik noktalar üzerine yoğunlaşıp müzikleri ile karanlık noktaları aydınlatan ikili, sadece kültürlerinin değil, tüm birikimlerinin kesişim noktasına uzanmayı hedefledi. Albümün genel havası sonsuz bir nezaket çevresinde dönüyor; yumuşaklığı yönlendirmekten çok kabul etmenizi sağlıyor; ifade gücünün yoğunluğu mutlak olarak her an hakim… Burada dinleyeceğiniz oluşum müziğin büyüleyici gerçeğinden başka bir şey değil.

ÇOK TELLİ BİR BATI AFRİKA ÇALGISI

*Kora, yarım kesilmiş su kabağı ile üstüne inek derisi gerilmiş olan çok telli bir Batı Afrika çalgısı. Sahip olduğu 21 tel, gövdeden dışarı uzanan çubuğun bir tarafında 11, diğer tarafında da 10 tane bulunmak üzere ayarlanmış. Çalgı, gövdenin iç kısmı müzisyene dönük olarak kullanılıyor. Korayı çalmak için, her iki elin de baş parmak ve işaret parmakları kullanılıyor. Enstrüman, yaygın olarak Gambia, Mali, Senegal ve Gine’de çalınıyor.


Karnaval’da Arayın