Bach Günleri

Hortus MusicusBach Günleri”,  “Bach Before & After” konser serisiyle devam ediyor. Mayıs ayında sona erecek olan festival kapsamında, İstanbul ve Ankara’da her ay klasik müziğin iki önemli ismi ağırlanacak. Konser serisinin şubat programında Avrupa’nın en eski barok müzik topluluğu Hortus Musicus ile barok kemanın yaşayan en büyük ustası Sigiswald Kuijken dinleyiciyle buluşacak.
Topluluğun müzik dehasıyla bilinen şefi Andres Mustonen, henüz bir öğrenciyken Hortus Musicus’u kurdu. Andres Mustonen, o günden bu yana da, Hint, Arap ve Yahudi geleneksel müziğinden en çağdaş eserlere kadar geniş bir repertuvara sahip olan bu grubun şefliğine devam ediyor. Hortus Musicus, 14 Şubat’ta İstanbul Deniz Müzesi‘nde ve 15 Şubat’ta ilk defa Ankara Akün Sahnesi‘nde müzik tutkunlarıyla buluşacak.

BAROK KEMANIN YAŞAYAN EN BÜYÜK USTASI

Klasik müzik meraklılarının yakından tanıdığı, barok kemanının yaşayan en büyük ustası Sigiswald Kuijken de, solo sonat ve partitalarla 21 Şubat’ta İstanbulSigiswald Kuijken
Deniz Müzesi‘nde ve 22 Şubat’ta Ankara Akün Sahnesi’nde performans sergileyecek. 1970’lerin başından itibaren birçok sanatçıyı etkileyen ve barok stilinin öncüsü olan Kuijken, döneme özgü enstrümanları çalmasıyla tanınıyor. Sanatçı, 28 yaşında ayrıldığı Alarius Ensemble’nin ardından La Petite Bande‘ı ve Kuijken String Quartet‘i kurdu ve ünlü klavsenci Gustav Leonhardt’la birlikte çalıştı.
Omuz çellosu olarak da bilinen Viola da Spalla‘yı, yaptığı Bach kayıtlarıyla tüm dünyaya yeniden tanıtan Kuijken, Koninklijk Muziekconservatorium, The Royal College of Music, Salamanca Üniversitesi, Accademia Chigiana, Conservatoire of Geneva, Musikhochschule gibi önemli müzik okullarında ders verdi.  Bach Before & After‘da iki enstrüman kullanacak olan Sigiswald Kuijken, Bach’ın Sonat No.1’i ve pek çok müziksever tarafından dünyanın en güzel müziği olarak nitelenen ünlü Chaccone’un yer aldığı Partita No.2’sini kemanla; Viyolonsel Süiti No.6’sını Viola da Spalla ile seslendirecek.

Bilet fiyatları ise şöyle:
Tam 89 TL
Öğrenci 49 TL


Karnaval’da Arayın